The Auckland Architecture Association is pleased to announce the Visionary Architecture Awards will be returning again for 2016.

The AAA Visionary Architecture Awards (previously the Unbuilt Architecture Awards) is a significant event on Auckland’s architectural calendar with well over 100 entries each year from leading architectural practices, students and graduates. The awards recognise and promote unrestrained conceptual process and thinking on theoretical or not-yet-realised architectural projects. The Awards are in their 48th year and once again will be held at the city’s premier venue, the Auckland Art Gallery, where they will be on public display for four days.

The 2016 Awards are proudly sponsored by Polyflor. Managing Director, Glenn Richardson, said the event was a natural fit for the company which had a strong portfolio of design-led luxury vinyl flooring pitched squarely at the architectural market.
“We do hope that both professional architects and architectural students again get behind these awards,” he saidPolyflor NZ

Entries open now through Friday 18th November, 6pm


Judges  |  Categories   Awards, Lecture & Exhibition  |  Past Winners
Entry Requirements  | Enter

Judges


Rau Hoskins

Liz Seuseu

Ric Slessor

Holly Xie

Watch this space for further details


back to top

Categories


Open – Conceptual

This category is open to New Zealand practicing architects, architectural graduates and related architectural professionals.  Entries are to be conceptual in nature however must deal with an aspect of the built environment. The entry does not need to be the result of a “real world” commission.


Open – Work In Progress

This category is open to New Zealand practicing architects, architectural graduates and related professionals.  Entries are to be concept or preliminary design proposals for “real world” projects.  A site address is to be identified with each entry.  Entries in this category must not have completed construction by the submission deadline.


Student – Postgraduate

This category is open to all Masters or Honours year students currently enrolled at a New Zealand educational institution.  Entries must deal with an aspect of the built environment.


Student – Undergraduate

This category is open to all students currently enrolled in a Bachelor or Diploma course at a New Zealand educational institution.  Entries must deal with an aspect of the built environment.

Prizes

The AAA are excited to announce a new line-up of prizes for the 2016 Visionary Architecture Awards. This year the category winners will receive:

Open – Conceptual

$1500 cash prize and 2016 trophy

Open – Work in Progress

$1500 cash prize and 2016 trophy

Student – Postgraduate

$500 cash prize, 2016 trophy, and one week internship at a leading Auckland firm

Student – Undergraduate

$500 prize in vouchers, 2016 trophy, and one week internship at a leading Auckland firm

To celebrate the lineage of the awards, the design of the 2016 trophies follows that of the original by New Zealand sculptor Marte Szirmay, on the 40th anniversary of her design for the 1976 trophy. Each trophy will be one of a limited run of cast bronze reproductions of this historic example of New Zealand sculpture.

Entry Requirements


Overview

Identify your category (above), submit your digital entry for Round 01 of judging and if you successfully impress the judges you will be invited to prepare printed presentation material for exhibition and Round 02 of judging.


Categories

Entries shall be made into any of the four awards categories (outlined above).

The judges reserve the right to move work between categories


Judging Process

Award winners will be selected following two rounds of judging. Generally this will comprise a category winner and runner-up.

Entries in Round 01 will be digitally submitted for a brief review by the judges.  10 finalists in each category will be invited to submit entries for Round 02 of judging and to be exhibited.


Form of Entry – Round 01

Round 01 entries shall be submitted by email as a PDF file.

The PDF must consist of 5 landscape A4 pages comprised of static images and text only.  The first page is reserved for a project outline consisting of no more than 200 words.  Submissions must be anonymous, with no reference to the entrant in the PDF.  The file must be less than 10MB in file size.  The PDF must be titled with your entries project title only.

Entries open now through Friday 18th November


Form of Entry – Round 02

Finalists from Round 01 are invited to prepare and re-submit their entry for Round 02 judging.

Round 02 entries must be provided on 3 A1 landscape sheets.  Models are optional.  Digital submissions will not be accepted.  Again, submissions are to be anonymous so there must not be any reference to the entrant on entries.  Provide a project outline on 1 A4 portrait sheet, with your project title clearly at the top of the page.

Round 02 entries must be dropped off to Crit/Exhibition Space, Level 3 at the University of Auckland School of Architecture and Planning, where they will be judged and later exhibited for the awards function and exhibition.


Exhibition of Round 02 Entries

Round 02 entries will be exhibited at the Auckland Art Gallery from Monday 5th December to Thursday 8th December. The Awards Function will take place on the night of Tuesday 6th December.

Due to venue limitations, the AAA may not be able to display all of the Round 02 entries at the Awards Function or Public Exhibition and reserves the right to not exhibit work.


Presentation of Winning Projects

Winners of each category will be asked to make themselves available to give a short presentation of their project in person, to a select audience, on the night following the Awards Function, Wednesday 7th December.


Collection of Round 02 Entries

Round 02 entries may be collected following judging and exhibition of finalist entries. This will be directly from Auckland Art Gallery on the evening of Thursday 8th of December, or alternatively entry material can be held for collection on Friday 9th December from the University of Auckland, School of Architecture and Planning’s Level 3 Crit/Exhibition Space.

While all care will be taken, AAA accepts no responsibility for the loss of, or damage to, entries. The collection of entries is the responsibility of the entrant. Entries which are not collected will not be kept.

Round 01 Entry

Please ensure you have read and understood the entry terms and conditions above.

To enter, please complete the form in full and attach your PDF submission (no more than 10MB).

Contact Person (required)

Contact Email (required)

Contact Phone (required)

Project Title (required)

Entrant/s
(If submitting a group entry - enter the names of all members and/or the practice name)


Larger files will take a couple of minutes to upload after clicking the submit button. Await confirmation of your submission before closing the page.
Alternatively, or if you have any issues, email your entry to infoaaaorgnz@gmail.com with the information listed above.


back to top


Awards Function

Winners of the Visionary Architecture Awards will be announced at the Awards Function following the lecture on Tuesday 6th December. Invitation is open to all but tickets are required – book now at: 2016 AAA Visionary Architecture Awards.  Finalist entries will be on display.  Drinks and nibbles will be served.

AAA-136

 


Public Exhibition

AAA-155

 


back to top

Past Winners

2014

Open – Conceptual

Winner: Occupying Maori Architectural Time, by Rehua Wilson
Highly Commended: Architectural Espionage and the Superpanopticon, by Lucy Warnock
Highly Commended: A New Agora: an architectural response to the emerging sub-centre, by Grace Mills

A

Open – Work-In-Progress

Winner: Mobile Transit Lounge, by Matthew Glubb, Laura Cooke, Mark Craven, Hayden Grindell, Raphaela Rose, Patrick Loo, Jun Tsujimoto from Jasmax
Highly Commended: The Cloud Tree, by Sajeev Ruthra, Andrew Mitchell from Patterson Associates

B

Student

Winner: Architecture of Co-existence: Regenerating Royal Oak through Urban Acupuncture, by Raimana Jones
Highly Commended: The Flipping Sequence of a Very Tall Structure, by Zaed Aznam
Highly Commended: Auckland’s Archipelago: Piecing together Myers Park, by Kim Huynh
Highly Commended: Aquatecture: Aqueous Public Space in the Community, by Jeremy Wymer
Highly Commended: A monastic approach to rebuilding Christchurch’s Cathedral of the Blessed Sacrament, by Erica Kenny

C


2013

Open – Conceptual

Winner: Terèse Fitzgerald for A Boutique Pataka
Runner-up: Jonathan A. Gibb for The Box Chapel
Highly Commended: Jonathan A. Gibb No. 8 Wire
Highly Commended: Liam James McRoberts for The New Villa
Highly Commended: Olivia Manusauloa for Agricultural Waterway

conceptual

Open – Work-In-Progress

Winner: RTA Studio for Mackelvie St office and carpark
Runner-up: Nick Roberts for Arapai House

workinprogress

Student

Winner: Holly Yumeng Xie for Vanishing Acts
Runner-up: Anthea Du for Resisting Equilibrium through Bio-chemical Synthesis
Highly Commended: Sean Wijanto for Rethinking the Vertical City
Highly Commended: Amber Ruckes for Waikohu: a story of Whenua in contemporary NZ Architecture
Highly Commended: Zee Shake Lee for Invisible architecture + my own sky

student


2012

Open – Conceptual

Winner: Nick Roberts, Henry Stephens & Jansen Aui for Awaroa Lighthouse
Runner-up: Graeme Burgess, Lilli Knight & Michael Strange, Burgess & Treep Architects for Installation Space
Highly Commended: The Block Foundation for BLOCK

Awaroa Lighthouse 02 web

Open – Work-In-Progress

Winner: Patch Work Architecture for Dogbox
Runner-up: Crosson Clarke Carnachan Architects, Titirangi Red House
Highly Commended: RTA Studio for Red House
Highly Commended: Eqo Leung, Opus Architecture, University of Waikato – Law & Management School

Dogbox 02 Web

Student

Winner: Sacha Milojevic for MMAT
Runner-up: Gordon Yung for Proximity + Architecture
Highly Commended: Frances Cooper for The construction of Wynyard Island and its Urban Littoral
Highly Commended: Oli Booth for End of the Road
Highly Commended: Marianne Calvelo for Panoptical Ground
Highly Commended: Melanie Paul for Food for Thought: Architecture as educator

MMAT 06 Web


2011

Open – Conceptual

Winner: Graeme Burgess, Michael Strange, Vance Bentley & Sibyl Bloomfield, Burgess & Treep for A design for the East River between 38th and 60th street.
Runner up: Jonathan Gibb for The Green Cage
Commended: Mike Hartley & Ben Lloyd for My Dragon
Commended: Sean Flanagan for Playhouse
Commended: Fraser Moore, Mark Craven & Kenneth Li for Olympic Games Information Pavilion

Open – Work-In-Progress

Winner: Gerald Melling, Melling Morse Architects for St Mary’s Convent, Lyttelton
Runner up: RTA Studio for Mixed use café/retail/office – Ponsonby
Commended: Barry Copeland, Copeland Associates Architects for Auckland Harbour Bridge walkway

Student

Winner: Yumian (Dino) Chai for 100 Rooms of Solitude
Runner up: Clayton Prest for Tipu Spiritual Retreat
Highly commended: Claudia Weber for Implementing Permaculture into a refugee camp
Commended: Erxin Shang for A “Pulpitumic” School
Commended: Raukura Turei for Looking up Skirts
Commended: Anthea Du for Carbon Negative Architecture
Commended: Melanie Pau for Repopulating Christchurch Central City
Commended: John Kim for Weak Architecture
Commended: Benita Simati Kumar for Fale Va: How a Samoan ritual activates the construction of Space
Commended: Jessica Mentis for Unfolding the Helen Clark Prime Ministerial Library.


2010

Open

Winner: Mike Hartley and Nick Sayes from Daniel Marshall Architects for ‘The Path to Dwell On’.
Commended: Simon Twose for ‘My Bro’s House’

Student

Winner: Yumian (Dino) Chai for ‘MOTAT II’ – Sir Keith Park Aviation Museum.
Highly commended: Huirui Wang and Ruoyu Wang for ‘Red Line’.
Highly Commended: Yosop Ryoo for ‘Being in Painful Circumstances’
Commended: Matt Deeb for ‘Live and Work Infill’


2009

Open

Joint Winner: Patterson Associates: Lighting up the Auckland Harbour Bridge
Joint Winner: Oh.no.sumo: Cupcake pavilion prototype
Merit certificates: Jasmax and Dry Dairy for ‘Rubix Muse’; Jason Dobbs

Student

Winner: Yosop Ryoo for “The No Man’s Land” (Symonds St graveyard)
Runner-up: Mohamed Kheir
Merit certificates: Hye Ran Lee; James Moore

2008

Open

Winner: Andrew Sexton
Runner up: Mark Ritchie
Merit certificates: Sean Monro and Jun Tsujimoto; Paul Clarke; Andrew Patterson

Student

Winner: Clinton Weaver,
Runner Up: Finn Scott
Merit certificates: Nick Sayes; Sarosh Mulla


2007

Open

Cheshire Architects and Holmes Consulting (combined)

Student

Patrick Loo, Jonathan Wong


2006

Open

Sam Kebbell

Student

Frazer Baggaley: Karamia Muller, Michael Nettelship, Khang Phoung, Fanny Wu


2005

Open

Julie Wilson: Megan Rule

Student

Joanna Aitken; Hui-Yen Lim, Thom Gilbert, Isabelle Sun, Aimee Wiles


2004

Open

Glamuzina Architecture (Ernie Lau, Dominic Lau & Dominic Glamuzina); Carl Douglas; Katrina Simon; Jacky Bowring

Student

Anja de Spa; James Raimon


2003

Open

Megan Rule & Julie Wilson

Student

Rochelle Pincham; Luke Douglas; Julia Suh; Claire O’Shaughnessy; Jessi Lee


2002

Open

Shannon Joe; Sue Hillery & Jack McKinney

Student

Phoebe Fu; Mathew Brown; Julie Wilson; John Strand & Matthew Dayman


2001

Open

Elvon Young & Graeme Cunningham; Eqo Leung of Opus Architecture

Student

Philip Kwong, Richard Wang & Stephen Wang; Yi-Ying Elizabeth Tsai; Ken Yeung; Mark Green


2000

Open

Jacky Bowring; Andre Hodgskin Architects; Giles Reid

Student

Katie Newall; Aaron Paterson; Melanie Tonkin & Maggie Carroll


1999

Open

Jane Priest; Giles Reid

Student

Melanie Tonkin; Andrew Mitchell, Hamish Kilford Brown & David Simiona; Elvon Young


1998

Open

Richard Priest Architects; Jonathan Gibb; Glenn Watt & Jo Craddock

Student

Johnathan Coote; Hamish Monk; Johnathan Coote, Andrew Lamb & Timothy Fairweather


1997

Open

Pete Bossley; Timothy Hay & Jeffrey Fearon; Giles Reid

Student

Richard Archbold; Gary Lawson; Vaughn McQuarrie


1996

Open

Pip Cheshire; Architectus: Architecture Workshop: Apple; Michelle Bond, Jacqueline Khiu & Dean Mackenzie

Student

Timothy Hay; Judy Cockeram; Jeffrey Fearon


1995

Open

Andrews Scott Cotton Architects (John Sofo & Richard McGowan); Andrew Barrie (of Ministry Architecture); Constable Dodd Hurst Architects; Thom Gill & Tadeusz Rajwer of Jock Clark Architects

Student

Andrea Tuohey; Romily Blackburn; Martin King; Stephen Middleton


1994

Open

none

Student

Peter Wood & Rachel Carley; Stephen Sargent; Mark Panckhurst; Stephen Middleton; Dean MacKenzie; Andrew Barrie


1993

Open

Jane Priest; Giles Reid

Student

Rachel Carley & Mark Campbell; Patrick Stokes; Richard Tam; Kit Handley


1992

Daniel Marshall; Helene Furjan & Jeremy Lemon; Tadek Rajwer;

Russell Cannons & Martin Evans; Mary Jowett; Studio of Pacific Architecture & Studio 33


1991

Michael Pepper; John Irving; Stephen Auld; John Hawkhead; Guy Marriage & Andy Anderson; Darren Hoad & Steve Catterall


back to top