Trophy Graphic Black SmallThe Auckland Architecture Association is now inviting entries for the 2013 Unbuilt Architecture Awards.

The AAA Unbuilt Architecture Awards is a significant event on Auckland’s architectural calendar with over 200 entries each year from leading architectural practices and students. The awards recognise and promote unrestrained conceptual process and thinking on theoretical or not-yet-realised architectural projects.

This year we presenting the winners with our fresh new AAA Unbuilt Architecture Awards bronze trophy, along with the usual cash award.  Entries will be judged by Dominic Glamuzina, Lindley Naismith and Pip Cheshire.

Do not miss this opportunity to build your reputation and profile, make sure to submit your entry for the first round of judging before 6pm on the 20th of November.


Judges  |  Categories   Awards, Lecture & Exhibition  |  Supporters  |  Past Winners
Entry Requirements  |  Enter

Judges


pip cheshire_176x235

Pip Cheshire

Pip Cheshire’s architectural career, which spans three and half decades and which promises yet further development, has been propelled by a confluence of admirable personal and professional qualities: courage; adventurousness; curiosity; enthusiasm; and persistence. Pip’s intellectual honesty and integrity have directed him away from paths of least resistance, and self-belief and a necessary stubbornness have enabled him to follow a course of his own making. At key points in his career he has rejected safe choices in favour of riskier but potentially more fulfilling options. There was nothing capricious about such decisions: one of the abiding and fascinating characteristics of Pip’s career is his determination to reconcile his ambition with his desire to pursue meaningful work consistent with his personal principles.

Pip, recipient of the 2013 NZIA Gold Medal, is our lead judge this year.  Pip shall be presenting a lecture ahead of the awards evening on the topic of Auckland’s Unbuilt Architecture.

More on Pip >
Chesire Architects >


10 June 2013 New Zealand Herald photograph by Babiche Martens.

Dominic Glamuzina

Dominic Glamuzina is a founder and director of Glamuzina Paterson Architects.  GPA have been recently hailed as “emerging talent” to watch following multiple awards at the 2013 New Zealand Architecture Awards.

Dominic is a Professional Teaching Fellow at the University of Auckland. Academic teaching and research is used to develop strategies that illuminate the threads between projects and generate an informal and dynamic design language. It is this connection between academic experimentation and the pragmatics of practice that enable an exploration of programmatic and conceptual operations which engage in New Zealand’s diverse landscapes and urban environments.

Glamuzina Patterson Architects >


lindley

Lindley Naismith

For Lindley being an architect means a commitment to involvement and excellence in the profession at every level. From starting as a sole-practitioner in 1987, to today being a director in a successful practice with three directors her philosophy has not changed. The divisions between her work and private life are porous, and architecture and architects are the focus of a large part of her discretionary time. In 2002 Lindley joined with Jane Aimer (and later Mike Dowsett) to form Scarlet Architects – possibly the only architectural practice in the country where female directors are not only in the plural, but also in the majority.

Achievements collectively and individually include two NZIA Resene New Zealand Awards for Architecture and six NZIA Resene Local Awards; convener and juror for the NZIA Regional and Local Awards, juror and finalist for Home NZ magazine’s Home of the Year, NZIA National Councillor, and for the last 2 years, Adjunct Professor teaching Design Studio at Unitec. Lindley was also one of the team members behind the successful Architecture+Women events for Auckland Architecture week in September.

Scarlet Architects >


back to top

Categories


Open – Conceptual

This category is open to New Zealand practicing architects, graduates, designers, and related professionals.  Entries are to be conceptual in nature however must deal with an aspect of the built environment. The entry does not need to be the result of a “real world” commission.

The winner shall receive the AAA Unbuilt Architecture Awards 2013 trophy and cash prize.


Open – Work In Progress

This category is open to New Zealand practicing architects, graduates, designers, and related professionals. Entries are to be sketch or preliminary design proposals for “real world” projects.  A site address is to be identified with each entry.  Entries in this category must not have completed construction by the submission deadline.

The winner shall receive the AAA Unbuilt Architecture Awards 2013 trophy and cash prize.


Student

This category is open to students currently enrolled at a New Zealand educational institution.  Entries must deal with an aspect of the built environment.

The winner shall receive the AAA Unbuilt Architecture Awards 2013 trophy and cash prize.


back to top

Entry Requirements


Overview

Identify your category above, enter your digital submission and impress the judges at the first round of judging to be invited to present at the exhibition for final judging.


Categories

Entries shall be made into any of the three awards categories.  The entries must meet the criteria and limitations noted above.


Judging Process

Awards winners will be selected following two rounds of judging.

Entries in Round A will be digitally submitted for brief review by judges.  10 finalists in the Open – Conceptual and Open – Work in Progress categories will be elected.  20 finalists from the Student category will be elected.  Finalists from Round A will proceed to be invited to prepare finalist entries for Round B of judging.


Form of Entry – Round A

Round A entries shall be submitted by email as a PDF file.

The PDF must consist of 5 landscape A4 pages.  The first page is reserved for a project outline consisting of no more than 200 words.  There must not be any reference to the entrant in the PDF.  The file must be below 10MB in file size.  The PDF must be titled with the Entry ID number only.  ( i.e. OCON-123456.pdf )

The entry email must list the Entrant’s name, contact phone number, category of entry and attach the PDF file.

Please keep in mind that the PDFs will be viewed by the judges on screen at 100% size only.  The PDF may only contain static images and text.

Deadline for Round A Entries – 6PM, 20th November 2013.


Form of Entry – Round B

Round A finalists shall be invited to prepare and submit finalist entries for Round B judging.

Round B entries must be provided on 3 A1 landscape sheets.  Models are optional.  Digital submissions will not be accepted.  There must not be any reference to the entrant on these entries.  A sticker with the Entry ID will be provided.

Round B entries must be dropped of to Crit Space, level 3 at the University of Auckland School of Architecture, where they will be judged and later exhibited for the awards function and exhbition.

Drop-off for Round B Entries – 9-10AM, 2nd December 2013.


Collection of Entries

Entries may be collected between 9-10AM, 8 December.

While all care will be taken, AAA accepts no responsibility for entries. The return of entries is the responsibility of the entrant.


back to top

Enter

Please ensure you have read and understood the entry requirements above.

Entries are to be submitted by email.  Please include your name (the name of the entrant), contact number, category of entry and attach your PDF.  Please subject your email with your Entry ID (below).  Please name your PDF file with your Entry ID ( i.e. OCON-123456.pdf )

Your Entry ID:

Open - Conceptual

Open - Work In Progress

Student

OCON-627639

OWIP-627639

STU-627639

Email entries to:

UnbuiltArchitectureAwards@gmail.com


back to top

Awards Function

7.00pm on Friday the 6th of December at the Neon Foyer at 20 Symonds Street

Winners will be announced and presented with their awards at the Awards function following a 5.30pm lecture from lead judge Pip Cheshire and the opening of the Exhibition at 6.30pm.

Invitation to the awards function is open to all.  Finalist entries will be on display.  Drinks and Nibbles will be served.


Judges Lecture

5.30pm on Friday the 6th of December at the lecture theatre, eng1439, directly off the Neon Foyer at 20 Symonds Street.

Pip Chesire, recipient of the 2013 NZIA Gold Medal, is our lead judge this year.  Pip shall be presenting a lecture ahead of the awards evening on the topic of Auckland’s Unbuilt Architecture.


Public Exhibition

Selected finalist entries will be presented and exhibited at the Neon Foyer for the Awards Ceremony and subsequent  Exhibition.  The Neon Foyer shall be open to the Public on Saturday the 7th of December.


back to top

Supporting the AAA Unbuilt Architecture Awards 2013

combo

back to top

Past Winners

2012

Open – Conceptual

Winner: Nick Roberts, Henry Stephens & Jansen Aui for Awaroa Lighthouse
Runner-up: Graeme Burgess, Lilli Knight & Michael Strange, Burgess & Treep Architects for Installation Space
Highly Commended: The Block Foundation for BLOCK

Awaroa Lighthouse 02 web

Open – Work-In-Progress

Winner: Patch Work Architecture for Dogbox
Runner-up: Crosson Clarke Carnachan Architects, Titirangi Red House
Highly Commended: RTA Studio for Red House
Highly Commended: Eqo Leung, Opus Architecture, University of Waikato – Law & Management School

Dogbox 02 Web

Student

Winner: Sacha Milojevic for MMAT
Runner-up: Gordon Yung for Proximity + Architecture
Highly Commended: Frances Cooper for The construction of Wynyard Island and its Urban Littoral
Highly Commended: Oli Booth for End of the Road
Highly Commended: Marianne Calvelo for Panoptical Ground
Highly Commended: Melanie Paul for Food for Thought: Architecture as educator

MMAT 06 Web


2011

Open – Conceptual

Winner: Graeme Burgess, Michael Strange, Vance Bentley & Sibyl Bloomfield, Burgess & Treep for A design for the East River between 38th and 60th street.
Runner up: Jonathan Gibb for The Green Cage
Commended: Mike Hartley & Ben Lloyd for My Dragon
Commended: Sean Flanagan for Playhouse
Commended: Fraser Moore, Mark Craven & Kenneth Li for Olympic Games Information Pavilion

Open – Work-In-Progress

Winner: Gerald Melling, Melling Morse Architects for St Mary’s Convent, Lyttelton
Runner up: RTA Studio for Mixed use café/retail/office – Ponsonby
Commended: Barry Copeland, Copeland Associates Architects for Auckland Harbour Bridge walkway

Student

Winner: Yumian (Dino) Chai for 100 Rooms of Solitude
Runner up: Clayton Prest for Tipu Spiritual Retreat
Highly commended: Claudia Weber for Implementing Permaculture into a refugee camp
Commended: Erxin Shang for A “Pulpitumic” School
Commended: Raukura Turei for Looking up Skirts
Commended: Anthea Du for Carbon Negative Architecture
Commended: Melanie Pau for Repopulating Christchurch Central City
Commended: John Kim for Weak Architecture
Commended: Benita Simati Kumar for Fale Va: How a Samoan ritual activates the construction of Space
Commended: Jessica Mentis for Unfolding the Helen Clark Prime Ministerial Library.


2010

Open

Winner: Mike Hartley and Nick Sayes from Daniel Marshall Architects for ‘The Path to Dwell On’.
Commended: Simon Twose for ‘My Bro’s House’

Student

Winner: Yumian (Dino) Chai for ‘MOTAT II’ – Sir Keith Park Aviation Museum.
Highly commended: Huirui Wang and Ruoyu Wang for ‘Red Line’.
Highly Commended: Yosop Ryoo for ‘Being in Painful Circumstances’
Commended: Matt Deeb for ‘Live and Work Infill’


2009

Open

Joint Winner: Patterson Associates: Lighting up the Auckland Harbour Bridge
Joint Winner: Oh.no.sumo: Cupcake pavilion prototype
Merit certificates: Jasmax and Dry Dairy for ‘Rubix Muse’; Jason Dobbs

Student

Winner: Yosop Ryoo for “The No Man’s Land” (Symonds St graveyard)
Runner-up: Mohamed Kheir
Merit certificates: Hye Ran Lee; James Moore


2008

Open

Winner: Andrew Sexton
Runner up: Mark Ritchie
Merit certificates: Sean Monro and Jun Tsujimoto; Paul Clarke; Andrew Patterson

Student

Winner: Clinton Weaver,
Runner Up: Finn Scott
Merit certificates: Nick Sayes; Sarosh Mulla


2007

Open

Cheshire Architects and Holmes Consulting (combined)

Student

Patrick Loo, Jonathan Wong


2006

Open

Sam Kebbell

Student

Frazer Baggaley: Karamia Muller, Michael Nettelship, Khang Phoung, Fanny Wu

2005

Open

Julie Wilson: Megan Rule

Student

Joanna Aitken; Hui-Yen Lim, Thom Gilbert, Isabelle Sun, Aimee Wiles


2004

Open

Glamuzina Architecture (Ernie Lau, Dominic Lau & Dominic Glamuzina); Carl Douglas; Katrina Simon; Jacky Bowring

Student

Anja de Spa; James Raimon


2003

Open

Megan Rule & Julie Wilson

Student

Rochelle Pincham; Luke Douglas; Julia Suh; Claire O’Shaughnessy; Jessi Lee


2002

Open

Shannon Joe; Sue Hillery & Jack McKinney

Student

Phoebe Fu; Mathew Brown; Julie Wilson; John Strand & Matthew Dayman


2001

Open

Elvon Young & Graeme Cunningham; Eqo Leung of Opus Architecture

Student

Philip Kwong, Richard Wang & Stephen Wang; Yi-Ying Elizabeth Tsai; Ken Yeung; Mark Green


2000

Open

Jacky Bowring; Andre Hodgskin Architects; Giles Reid

Student

Katie Newall; Aaron Paterson; Melanie Tonkin & Maggie Carroll


1999

Open

Jane Priest; Giles Reid

Student

Melanie Tonkin; Andrew Mitchell, Hamish Kilford Brown & David Simiona; Elvon Young


1998

Open

Richard Priest Architects; Jonathan Gibb; Glenn Watt & Jo Craddock

Student

Johnathan Coote; Hamish Monk; Johnathan Coote, Andrew Lamb & Timothy Fairweather


1997

Open

Pete Bossley; Timothy Hay & Jeffrey Fearon; Giles Reid

Student

Richard Archbold; Gary Lawson; Vaughn McQuarrie


1996

Open

Pip Cheshire; Architectus: Architecture Workshop: Apple; Michelle Bond, Jacqueline Khiu & Dean Mackenzie

Student

Timothy Hay; Judy Cockeram; Jeffrey Fearon


1995

Open

Andrews Scott Cotton Architects (John Sofo & Richard McGowan); Andrew Barrie (of Ministry Architecture); Constable Dodd Hurst Architects; Thom Gill & Tadeusz Rajwer of Jock Clark Architects

Student

Andrea Tuohey; Romily Blackburn; Martin King; Stephen Middleton


1994

Open

none

Student

Peter Wood & Rachel Carley; Stephen Sargent; Mark Panckhurst; Stephen Middleton; Dean MacKenzie; Andrew Barrie


1993

Open

Jane Priest; Giles Reid

Student

Rachel Carley & Mark Campbell; Patrick Stokes; Richard Tam; Kit Handley


1992

Daniel Marshall; Helene Furjan & Jeremy Lemon; Tadek Rajwer;

Russell Cannons & Martin Evans; Mary Jowett; Studio of Pacific Architecture & Studio 33


1991

Michael Pepper; John Irving; Stephen Auld; John Hawkhead; Guy Marriage & Andy Anderson; Darren Hoad & Steve Catterall


back to top